Zapleteno odstranjevanje modrostnih zob – Alveotomija
Odstranjevanje ali ekstrakcija modrostnih zob (alveotomija) je eden najpogostejših posegov na področju oralne kirurgije. Pacienti pogosto sploh niso pozorni na modrostne zobe, dokler jih ne začnejo motiti ali dokler se ne pojavi bolečina. Med njihovo rastjo lahko pride do vnetja dlesni. Pri tem včasih zadošča čiščenje, v primeru zapletov pa je potrebna strokovna kirurška odstranitev modrostnega zoba.
Če zob povzroča težave ali če pride do vnetja, priporočamo njegovo odstranitev. S tem preprečimo širjenje vnetja, ki ga povzročajo bakterije. Slednje se lahko razširi še na okoliško kost in povzroči še več težav. V primeru velikega vnetja lahko pride celo do uničenja zobne korenine sosednjega zoba. Zob lahko tudi pritiska na živec, kar povzroči velike bolečine.
Cistektomija
Cistektomija je poseg, s katerim odstranimo cisto.
Ciste se najpogosteje razvijejo iz vnetega tkiva (granoloma) po travmi ali pa so razvojnega vzroka. Pacienti prve simptome ponavadi zaznajo, ko je cista že v akutni fazi in so prisotne močne bolečine in otekline.
Simptomi zobnih cist so:
sprememba barve zoba
velik nezdravljen karies
izboklina na kosti (čeljusti) nad zobom
fistula
bolečina, oteklina, rdečica okrog zoba
Da se ne bi razširila, razrasla in povzročila veliko vnetje na obrazu, je potrebno cisto odstraniti v najkrajšem možnem času. Cistektomijo opravljamo v lokalni anesteziji, kar pomeni, da je poseg za pacienta popolnoma neboleč. Med posegom oralni kirurg odstrani cisto, skrajša vrh korenine in zapre zobne kanale. Da bi bilo celjenje kosti čim bolj učinkovito, lahko v votlini, ki ostane po odstranitvi ciste, opravimo regeneracijo kosti. Teden dni po posegu odstranimo šive.